Otočné a kyvné kování pro skleněné dveře

Kování pro otočné a kyvné dveře

Rozdíl mezi otočnými a kyvnými dveřmi? Otočné dveře se otvírají na jednu stranu a je na nich zpravidla použita klika. Na otočných dveří může a nemusí být použit podlahový zavírač.

Kyvné dveře se otvírají na obě strany a k jejich otevření se používá madlo. U kyvných dveří je důležitá aretace v zavřené a otevřené poloze, proto je nutné použít podlahový zavírač nebo panty s aretací.

DORMA Universal PT a Arcos PT

Rohové kování DORMA Universal PT patří mezi nejrozšířenější a nejuniverzálnější kování. Vzhledem k rohovému umístění pantů se dveře kotví do stropu a do podlahy. Pro kotvení horního čepu musí být strop nosný, v případě sádrokartonového stropu musí být vytvořena nad stropem výztuha.

V podlaze mohou být dveře kotveny na čep, který nemá žádnou aretaci. Polohu zavřených dveří zajišťuje klika. Komfortní alternativou ke spodnímu čepu je podlahový zavírač DORMA BTS 75V, který umožní aretaci +- v 90° na obě strany a aretaci v pozici zavřených dveří. Zároveň však má dvoustupňové tlumené dovírání – dveře se tedy nechovají jako „lítačky" ale pomalu se dovřou do zavřené polohy. Podlahový zavírač je možné dodat s aretací v 90° a 105°. Provedení s podlahovým zavíračem se často používá v kombinaci s dveřmi, které jsou s madlem.
Podobnou variantou jako kování Universal PT je kování Arcos PT, které svoji funkcí je stejné, ale svým vzhledem tvoří oblou kapku a tím je designově zajímavé.

Povrchová úprava kování je eloxovaný hliník, nerez nebo speciální povrchové úpravy dle přání zákazníka.
Universal PT je možné použít až do váhy křídla 80 kg a šířky křídla 1100 mm.

DORMA Motion

Rohové kování Motion od německého výrobce, které má ve svém těle integrovaný zavírač a vzhledově se velmi podobá kování Universal PT.

S tímto pantem není nutné do podlahy připravovat otvor pro zavírač jako například pro podlahový zavírač DORMA BTS 75V.

Pant se kotví pouze na vruty, pokud není podlahové topení vynechané v místě pantů anebo nechceme zasahovat do podlahové krytiny, je tento pant vhodnou variantou. MOTION má aretaci v +- 90° a v nulové poloze. Tlumení je dvoustupňové, při dovírání dveří do zavřené polohy se posledních 15° dveře zpomalí a pomalu dovřou do zavřené polohy. Maximální šířka dveří je 1000 mm a váha 100 kg.

DORMA Mundus

Kování Mundus je nástupcem kování Universal PT, které oplývá, spojí barevnou rozmanitostí. DORMA Mundus přináší nový design, tak nové funkce. Nově byly zařazeny do nabídky nové barvy kování, jako jsou zlatá, bílá, černá, bronzová a další.

Mundus je možné osadit kaleným/vrstveným sklem (ESG/VSG), vrstvené sklo je možné osadit díky technologii zalepení pantů ke sklu. Tloušťka skel může být v rozmezí od 8 – 22 mm. Panty je možné použít pro otočné dveře s klikou, tak pro kyvné dveře s madlem. Osazení dveří je stejné jako u kování Universal, to je buď na čep do podlahy bez jakékoliv aretace anebo na podlahový zavírač BTS 75V s aretací v 90° (105°) a 0°. Certifikovaná nosnost pantů je až 200 kg. V provedení Premium je možné realizovat dveřní křídla v šířce až 1300 mm.

   

DORMA Manet

Rohové kování Manet je designové kování, které je možné skvěle kombinovat s posuvným kováním Manet. Vše je v jednom designu a tvoří harmonický celek, nejvhodnější tedy pro vytvoření dokonale sladěného interiéru. Jedná se nerezové bodové kování, které neruší žádnými dalšími zbytečnými prvky.

Použití je stejné jako u kování Universal PT, dveře mohou být jak otočné, tak kyvné. V kombinaci s podlahovým zavíračem DORMA BTS75V tvoří dokonalý celek. Úchyty na skle mohou být jak zapuštěné (v jedné rovině se sklem), tak přiznané. Dveře je možné osadit sklem o váze až 80 kg a šířce 1200 mm.

   

Minusco Biloba

Panty kotvené na stěnu neboli Biloba. Panty, které používáme v případě, že není možné usadit do podlahy zavírač (podlaha obsahuje podlahové topení, investor si nepřeje zasahovat do podlahy). Panty Biloba mají výhodu jednoduché montáže, na druhou stranu potřebují dobrou rovinatost stavebního otvoru, do kterého se dveře kotví.

Panty Biloba je možné použít jak na otočné, tak kyvné dveře. Panty mají pomalé dovírání do nulové polohy – nejedná se tedy o klasické „lítačky" ale dveře se pomalu dovřou. Zároveň mají aretaci v 0° a +- 90° na obou stranách. Skleněné dveře je možné osadit na tyto panty do maximální šířce 1000 mm a váhy 100 kg.

Nahoru