Otočné a kyvné kování pro skleněné dveře

Kování pro otočné a kyvné dveře

Rozdíl mezi otočnými a kyvnými dveřmi? Otočné dveře se otvírají na jednu stranu a je na nich zpravidla použita klika. Na otočných dveří může a nemusí být použit podlahový zavírač.

Kyvné dveře se otvírají na obě strany a k jejich otevření se používá madlo. U kyvných dveří je důležitá aretace v zavřené a otevřené poloze, proto je nutné použít podlahový zavírač nebo panty s aretací.

Čep do podlahy

Čep používáme u otočných dveřích, jedná se o jednoduchý čep, na kterém se dveře otáčí, nemá žádnou aretaci, je tedy nutné při použití čepu použít dveře s klikou, kde střelka z kliky zajistí aretaci v nulové poloze.

   

Podlahový zavírač DORMA BTS75V

Zavírač je velice komfortní prvek, který má aretaci v 0° a +-90° s nastavením zavírací síly a nastavením tlumení zavírání. Dveře se tedy zavírají dvěma stupni rychlosti. Zavírač DORMA BTS75V je možné osadit jak na otočné, tak na kyvné dveře. U otočných dveří nám zároveň tvoří čep pro otáčení dveří a vytváří nám větší komfort pro otvírání/zavírání dveří – dveře se za námi po průchodu zavřou, tedy pokud nejsou otevřeny do polohy 90°. U kyvných dveří je podlahový zavírač nutností, aretuje nám dveře jak v otevřené, tak zavřené poloze.

DORMA Universal PT

Rohové kování Universal PT patří mezi nejrozšířenější a nejméně rušivé kování. Díky rohovému umístění pantů se dveře kotví do stropu i do podlahy na čep. Alternativa ke spodnímu čepu může být podlahový zavírač, který umožní aretaci +- v 90° na obě strany a aretaci v pozici zavřených dveří, zároveň však má dvoustupňové tlumené dovírání – dveře se tedy nechovají jako „lítačky" ale pomalu se dovřou do nulové polohy. Podlahový zavírač je možné dodat s aretací v 90° a 105°.

Tento systém je možné použít až do váhy křídla 80kg a šířky křídla 1100mm. Tloušťka skla se odvíjí od velikosti dveří, doporučené tloušťky skla jsou 10 - 12 mm.

DORMA Mundus

Kování Mundus je kování z roku 2016, které je nástupce kování Universal PT. Nové kování přináší jak nový design, tak nové funkce. Nově je možné kování standardně dodat v barvách jako jsou zlatá, bílá, černá, bronzová a mnoho dalších. Nově je možné kování osadit vrstveným sklem (VSG), vrstvené sklo je možné osadit díky technologii zalepení pantů ke sklu. Další novinkou jsou tloušťky skel, kterými lze kování osadit, jedná se o tloušťky skla 8 – 22 mm. Panty je také možné použít pro otočné, tak kyvné dveře. Certifikovaná nosnost pantů je až 200 kg a v provedení premium je možné realizovat v šířce křídla až 1300 mm pro jedno křídlo.

DORMA Manet

Rohové kování Manet je designové kování, které je možné skvěle kombinovat s posuvným kováním Manet. Vše je v jednom designu a tvoří harmonický celek, nejvhodnější tedy pro vytvoření dokonalého interiéru. Jedná se nerezové bodové kování, které neruší žádnými dalšími zbytečnými prvky. Použití je stejné jako u kování Universal PT, dveře mohou být jak otočné, tak kyvné. V kombinaci s podlahovým zavíračem DORMA BTS75V tvoří dokonalý celek. Úchyty na skle mohou být jak zapuštěné (v jedné rovině se sklem), tak přiznané. Dveře je možné osadit sklem o váze až 80 kg a šířce 1200 mm.

   

Minusco Biloba

Panty kotvené na stěnu neboli Biloba. Panty, které používáme v případě, že není možné usadit do podlahy zavírač (podlaha obsahuje podlahové topení, investor si nepřeje zasahovat do podlahy). Panty Biloba mají výhodu jednoduché montáže, na druhou stranu potřebují dobrou rovinatost stavebního otvoru, do kterého se dveře kotví. Panty Biloba je možné použít jak na otočné, tak kyvné dveře. Panty mají pomalé dovírání do nulové polohy – nejedná se tedy o klasické „lítačky" ale dveře se pomalu dovřou. Zároveň mají aretaci v 0° a +- 90° na obou stranách. Skleněné dveře je možné osadit na tyto panty do maximální váhy 100kg a šířce 1000 mm.

Nahoru